Bogowie i herosi greccy

27 Luty, 2007

Bogowie i herosi zamieszkujący świat legend i mitów starożytnej Grecji

^Zeus– Potężny Zeus był królem wszystkich greckich bogów i sędzią boskiej sprawiedliwości. Władca niebios (jego bracia Posejdon i Hades rządzili morzem i podziemiem) ukazywany był z błyskawicą dla podkreślenia jego siły i związków ze zjawiskami atmosferycznymi. Zeus mieszkał na ukrytej w chmurach górze Olimp, skąd przyglądał się i często wtrącał w życie ludzi poniżej. Ten silny i energiczny mężczyzna z długą brodą był ojcem wielu dzieci, które urodziły się zarówno ze związku z żoną boginią Herą, jak i ze związków z śmiertelniczkami. Nie wszystkie kobiety dobrowolnie uczestniczyły w miłosnych ekscesach króla bogów, zwłaszcza, że często one same lub ich potomstwo musiały znosić ataki zemsty zazdrosnej Hery.

Apollo– syn Zeusa, piękny, młody mężczyzna z łukiem lub lirą, był uosobieniem klasycznego ideału mężczyzny. Był panem poezji, muzyki, tańca i badań naukowych, a także medycyny, pasterstwa i kolonizacji. Ustami wybranych przez siebie ludzi przepowiadał przyszłość i objawiał wolę Zeusa. Mężczyzna o tak pięknym wyglądzie miał wiele przygód miłosnych, zarówno z kobietami jak i z mężczyznami. Tylko Kasandra odrzuciła jego miłość. Apollo zemścił się i dał jej dar przepowiadania katastrof, upewniając się, że nikt nie uwierzy w jej przepowiednie.

Atena– bogini dziewica, była opiekunką Aten, gdzie wznosiła się świątynia jej kultu, Partenon. Była boginią mądrości i jej rady pomogły greckim herosom Heraklesowi, Odyseuszowi i Perseuszowi zmierzyć się z trudnymi zadaniami. Atena była także boginią wojny, ale w przeciwieństwie do Aresa, który uosabiał wojenne szaleństwo i destrukcję, reprezentowała bardziej intelektualne aspekty sztuki wojennej: strategię, obronę i dyscyplinę. Atena przyszła na świat wyskakując z pełnej bólu głowy swego ojca Zeusa, już dorosła i ubrana w zbroję. Była boginią rzemieślników i wynalazczynią przędzenia i tkania.

Afrodyta– zniewalająca Afrodyta była boginią miłości, seksu, odradzającego się życia i cielesnego piękna. Urodziła się prawdopodobnie na Cyprze, a jej uroda inspirowała wielu artystów. Wenus z Milo to posąg Afrodyty z II wieku p.n.e. pochodzący z wyspy Melos. Afrodytę uosabiano często z przyjemnościami zmysłowymi. Była patronką prostytutek. Małżeństwo z bogiem kowali Hefajstosem nie powstrzymywało jej od licznych przygód z kochankami, zarówno śmiertelnymi, jak i boskimi.

Herakles– silny i odważny Herakles był jednym z najbardziej popularnych greckich herosów. Jego rodzicami byli Zeus i mykeńska księżniczka Alkmena. Mściwa i zazdrosna żona Zeusa Hera prześladowała Heraklesa przez całe życie. W ataku szaleństwa, który zesłała na niego, Herakles zamordował swoją żonę i dzieci. Jako pokutę za zbrodnię Herakles otrzymał słynne 12 prac, które polegały na niszczeniu okrutnych potworów lub szukaniu nieosiągalnych nagród. To jego hart ducha sprawił, że pierwsi chrześcijanie uznali go za poprzednika Chrystusa. Herakles umierał w wielkich bólach, kiedy żona okryła go zatrutą szatą, próbując odzyskać miłość niewiernego męża. Ze stosu pogrzebowego Herakles wzniósł się na górę Olimp i został bogiem.

Achilles– jest bohaterem epickiego poematu Homera „Iliada”, który opowiada o wyczynach herosa podczas wojny trojańskiej. Wielki wojownik był jednak człowiekiem pełnym wad. Złość i zraniona duma sprawiły, że odmówił poprowadzenia swego wojska do walki. Zastąpił go jego przyjaciel Patrokles i zginął. Pełen smutku i zemsty Achilles zabił trojańskiego wojownika Hektora, chociaż wiedział, że spowoduje tym własną śmierć. Zginął od zatrutej strzały Parysa, który wspomagany przez Apolla trafił Achillesa w jego czułą piętę, jedyną część ciała, której jego matka nie zanurzyła w rzece Styks, by uczynić swe dziecko nieśmiertelnym. Dla Greków Achilles był uosobieniem heroicznego etosu. Wolał żyć krótko, ale w sławie.

Tezeusz– słynny wojownik i ateński bohater narodowy, wsławił się zabiciem Minotaura, okrutnego pół-człowieka pół-byka, który mieszkał pod pałacem króla Minosa w Knossos. Tezeusz ukrył się w grupie młodych ateńczyków przeznaczonych na ofiarę dla Minotaura i dzielnie zgładził bestię. Wydostał się z labiryntu dzięki nitce podarowanej mu przez Ariadnę, córkę Minosa. Niestety, podczas powrotu do Aten zapomniał wciągnąć na maszt białą flagę, tak jak obiecał to swemu ojcu królowi Egeuszowi. Egeusz, ujrzawszy czarną flagę, uznał, że Tezeusz nie żyje i sam rzucił się z klifu. Od jego imienia pochodzi nazwa Morza Egejskiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s